Kierowca ciężarówki w Niemczech, od czego zacząć?

Osobom, które dopiero co zrobiły kurs na prawo jazdy Kat. C+E będzie nieco ciężej znaleźć pracę, ale jest to jak najbardziej możliwe. Każdy w końcu kiedyś zaczynał i obecnie na rynku jest sporo firm, które nie wymagają doświadczenia w tym zakresie i dają szanse młodym kierowcom.

Jakie dokumenty są potrzebne, abyś mógł pracować jako kierowca ciężarówki w Niemczech?

  1. Przede wszystkim ważne prawo jazdy kat. C lub C+E. Prawo jazdy kat. C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także zespołu pojazdów z lekką przyczepą do 750 kg. Aby jeździć pojazdem z naczepą, trzeba mieć prawo jazdy kat. C+E.
  2. Kolejnym ważnym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport.
  3. Karta kierowcy– każdy kierowca musi taką Kartę posiadać. Jest to regulowane Rozporządzeniem Parlamentu i Rady (UE) Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Więcej informacji na temat Karty kierowcy znajdziesz w następnym naszym wpisie na blogu już niedługo.
  4. Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy. Aby uzyskać dokument potwierdzający takie kwalifikacje każdy kierowca musi przejść kurs i zdać egzamin. Dzięki temu uzyskuje on uprawnienia do przewozu rzeczy lub osób, nazywane potocznie kodem 95. Kolejno, aby uzyskać wpis kodu 95, trzeba posiadać prawo jazdy danej kategorii, aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej, orzeczenie psychologiczne oraz orzeczenie lekarskie. Uzyskanie kwalifikacji dających KOD 95 trzeba odnawiać standardowo co 5 lat. Posiadanie kwalifikacji jest obowiązkowe.
  5. Dodatkowe uprawnienia: wszyscy kierowcy, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje, mogą zrobić kurs na przewóz materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne, tzw. ADR. Kurs ADR zakończony jest egzaminem państwowym.

Gdzie szukać pracy, jeśli nie znasz języka niemieckiego, a chcesz pracować w niemieckiej firmie?

Jest na to kilka sposobów:

  1. Poprzez odwiedzanie Pośrednictw pracy, które nawiązują współpracę bezpośrednio z klientami niemieckimi. Skorzystanie z usług takich pośrednictw jest całkowicie bezpłatne. Możesz to zrobić osobiście, lub online, np. wpisać w wyszukiwarkę Google hasła kluczowe typu: kierowca praca Niemcy.
  2. Możesz także aplikować bezpośrednio na ogłoszenia, które znajdziesz na portalach ogłoszeniowych.
  3. Trzecią możliwością jest dodanie się do grup tematycznych na Facebooku, np. Kierowca C+E Niemcy. Takich grup jest bardzo dużo, tam znajdziesz najbardziej aktualne oferty pracy, które są wrzucane codziennie przez rekruterów różnych agencji, poszukujących pracowników dla swoich klientów. Możesz także osobiście napisać wiadomość na iMessage do takiego rekrutera lub zadzwonić na numer podany w ogłoszeniu, aby uzyskać szczegółowe informacje od razu. Tak więc można znaleźć interesującą Cię pracę bez wychodzenia z domu.